DİTİB Alman siyasetinin hedefinde

Yükselen İslam karşıtlığı ile birlikte Almanya, DİTİB’i Siyaset ve Medyanın hedefi haline getirdi. Sağ ve Sol kesimin şiddetli eleştirilerine maruz kalan DİTİB, Almanya Başbakanlığına bilenen Cem Özdemir’in de hedefinde.

2015 yılında Almanya’da HDP için seçim kampanyası yürütüp Türk vatandaşlarına HDP’yi seçmelerini öneren Yeşiller Partisinin Genel Başkanı Cem Özdemir „Welt am Sonntag“ (WamS) ile yaptığı söyleşide Diyanet Teşkilatının Imam kaynaği sağladığı Avrupaki DİTİB kurumunu sert bir dille eleştirdi. Özdemir: „DİTİB Türk Devletinin uzantılı koludur“ iddiasında bulundu.

İlgili haberde DİTİB’i „AK Partinin Almanya’daki öncü teşkilatı“ olarak nitelendiren Cem Özdemir, ayrıca Almanya’daki Türk Müslümanlarının tutsak olduğunu ima ederek, Türk Devletine artık „Müslümanları özgür bırakması“ çağrısında bulundu.

Hıristiyan-Sosyal Partisi (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Toplumuna belden aşağı olan ağır hakaretlerde bulunan komedyen Jan Böhmermann vakasını „ifade özgürlüğü“ olarak değerlendirirken başlatılan hukuki sürecin Erdoğan tarafından Avrupa’ya kendi görüşlerini zoraki adapte etme girişimi olduğu iddiasında bulundu.

WamS Gazetesi Böhmermann olayını DİTİB ile ilişkilendirerek, Scheuer’in „DİTİB’in Almanya’da Erdoğan’ın Borazanlığını yapması bir skandaldır“ sözlerine yer verdi.

Ulusal Ajanslarda geniş yer verilen WamS haberinde, DİTİB’e bağlı camilerde Türkiye’den gönderilen 970 din görevlisinin görev yaptığına Diyanetin kadrosunun 120 bin ve 2016 bütçesinin 6,4 milyar lira olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’nin Almanya’ya İmam göndermesini „kabul edilemez bir durum“ olarak gören Bavyera Eyaletinin İçişleri bakanı Joachim Herrmann’ın (CSU) eleştirilerine de geniş yer verildi.

Herrmann İmamların Türkiye’de değil Almanya’da eğitilmesi gerektiğine dikkat çekerek DİTİB özelinde „Yurtdışından gelen tüm siyasi-dini misyonerlik faaliyetlerini“ reddettiğini ifade etti.

Bavyera İçişleri Bakanı bu girişimlerin göçmenlerin topluma önyargısız entegrasyonunu engellediğini söyledi.

Uzmanlar Avrupa’da yükselen islam karşıtlığının DİTİB’i Almanya’da hedef haline getirdiğini belirtiyor. Almanya Müslümanları Genel Konseyi (ZMD) Başkanı Lübnan asıllı Aiman Mazyek DİTİB’in tartışmalarını eleştirdi.

Mazyek „Neuen Osnabrücker Zeitung“ (NOZ) verdiği demeçte, DİTİB’in „Anayasaya bağlı imamları ile çağdaş bir İslam’ı temsil ettiklerini ifade ederek, DİTİB Almanya’daki „fanatizm ve radikalizme“ karşı mücadelede en etkin kurumlardan biri olduğunu hatırlattı.

Schreib als Erster einen Kommentar

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.